Створення фонду соціального житла – один з пріоритетів нової житлової політики України
Держмолодьжитло постійно провадить роботу в напрямку розширення переліку варіантів вирішення житлового питання українців. Одночасно вивчаємо варіанти фінансового наповнення житлових програм. Зрозуміло, в умовах повномасштабної агресії і спрямування видатків державного бюджету на потреби оборони країни найбільш реальним є залучення з цією метою позабюджетних джерел.
З-поміж іншого опрацьовуємо питання забезпечення українських родин, насамперед тих, які потребують державної підтримки, соціальним житлом. Створення житлового фонду соціального призначення передбачене проєктом закону «Про основні засади житлової політики в Україні», що його розробило Міністерство розвитку громад і територій у співпраці з Держмолодьжитлом та іншими національними і міжнародними експертними інституціями.
Фонд має позитивний досвід роботи в сегменті соціального житла, у цьому напрямку ми працювали ще задовго до початку воєнних дій. А 2022 року за гуманітарні кошти реалізували пілотний проєкт – надання соціально вразливим сім’ям орендного житла. Шість десятків родин у чотирьох регіонах мешкають у орендованому житлі, сплачуючи лише за комунальні послуги.
З метою розширення пропозиції можливих інструментів вирішення житлової проблеми українців провели зустріч із представниками будівельної компанії Well-Being ConTech Марком Кестельбоймом і Юрієм Масловим. Ішлося про потенціал створення в Україні парків інституційної оренди і можливості швидкісного будівництва у повоєнному відновленні країни.
Адже повернення українців із-за кордону вимагатиме створення в Україні середовища з комфортними умовами життя, якісною освітою, добре оплачуваною роботою. Багато сімей бажатимуть жити там, де безпечно і де є робота. Тож одночасно з розвитком іпотечних програм варто вивчати і можливості соціальної оренди як одного з варіантів вирішення житлової проблеми українських громадян.