• Головна /
  • ПРЕС-ЦЕНТР /
  • Новини /
  • Україна продовжує координацію зусиль з партнерами для впровадження житлової реформи та нових житлових рішень

Україна продовжує координацію зусиль з партнерами для впровадження житлової реформи та нових житлових рішень

480910728 1048362283998619 3779560507925865846 n

У Міністерстві розвитку громад та територій 20 лютого відбулося друге засідання секторальної робочої групи “Житло та житлово-комунальне господарство”. Провела засідання заступниця Міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська.

Зустріч була присвячена обговоренню ключових аспектів житлової реформи та основних інструментів її реалізації, а саме: програм компенсацій за пошкоджене та знищене житло, а також забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

Серед учасників – представники Європейської Комісії, Світового Банку, Банку розвитку Ради Європи (БРРЄ), Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), Кредитної установи для відбудови (KfW), Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ), Програми розвитку (ПРООН), Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та інші.

“Враховуючи те, що Урядом передано повноваження Міністерству розвитку забезпечення ВПО житлом, дане засідання секторальної робочої групи носить стратегічно важливий характер, враховуючи масштаб проблеми. На сьогодні в Україні майже 4,6 млн громадян мають статус ВПО. Ми працюємо над масштабуванням існуючих та розробленням нових програм забезпечення ВПО житлом, щоб запропонувати різним категоріям різні опції, та максимально залучитися підтримкою МФО та іноземних країн.

У нас з міжнародними партнерами спільна мета – надавати українцям доступне, якісне і безпечне житло. Для цього нам необхідно продовжувати ефективну координацію зусиль, обмінюватися найкращими практиками та забезпечувати сталість діалогу між усіма стейкхолдерами”, – зазначила Наталія Козловська.

Для забезпечення житлом осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах, Міністерство вже розпочало підготовку експериментального проєкту створення соціального орендного житла в громадах. У його рамках планується забезпечити житлом понад 6 тисяч сімей у 15 громадах. Впровадження планується разом з Європейським інвестиційним банком.

У майбутньому досвід цього проєкту може лягти в основу роботи з Законом про орендне житло. Наталія Козловська відзначила, що, як очікується, напрацьований інструментарій роботи з орендним житлом стане ефективним та корисним для громад.

Для повноцінного запуску проєкту Міністерство очікує на додаткове фінансування з боку ЄІБ, який вже затвердив 200 мільйонів євро кредитних коштів. Про це вже велися переговори з Європейською Комісією.

Водночас для платоспроможних ВПО Держмолодьжитло реалізовує інструмент пільгового кредитування. Цей проєкт впроваджується спільно з Німецьким банком KfW. Проєкт не має аналогів в Україні, має максимально прозорий механізм відбору, найбільш привабливі умови для позичальників і забезпечує простий та зрозумілий механізм отримання житла для ВПО.

У рамках проєкту ВПО, що не володіють нерухомістю і мають підтверджений дохід, можуть отримати кредит на придбання готового житла до 30 років під 3% річних з мінімальним першим внеском. Можливістю вже скористалися понад 1000 сімей. У відповідному реєстрі наразі ще 34 тисячі сімей, що очікують на послугу.

Проєкт не тільки надає ВПО стале житлове рішення, але й стимулює їх швидшу інтеграцію у громадах, де придбане житло. Також він відкриває можливість для сімей лишатися в Україні, замість того, щоб виїжджати за кордон. Є й ті громадяни, які завдяки проєкту вже повернулися до України.

Міністерство успішно реалізує низку інших житлових проєктів у співпраці з міжнародними партнерами, спрямованих на надання компенсацій українцям, чиє житло було повністю зруйноване або частково пошкоджене.

Проєкт “HOPE”, що реалізується завдяки партнерству зі Світовим Банком. До нього входять компенсації за пошкоджене житло, а також компонент відновлення багатоквартирних будинків. Наразі він є наймасштабнішим проєктом у житловому секторі – понад 82 тисячі родин вже стали його бенефіціарами.

Проєкт “HOME”, який підтримує Банк розвитку Ради Європи, що існує у рамках програми єВідновлення. Через нього надаються компенсації за знищене житло. Завдяки йому вже майже 2,5 тисячі людей отримали нове житло.

Не так давно БРРЄ додатково виділив на проєкт 100 мільйонів євро. Це фінансування дозволить забезпечити житлом понад 3000 сімей, яким вже сформовано житлові сертифікати за знищене житло.

Також, окремо, вперше в рамках зустрічей секторальної робочої групи, було обговорено результати роботи Фонд енергоефективності та презентовано результати його програм.

До 2022 року Фонд реалізовував одну ініціативу – програму “Енергодім”, підтримуючи ОСББ у впровадженні енергоефективних заходів. Однак після початку повномасштабної війни в Україні Фонд розширив свою діяльність на новий напрям, запустивши програму “ВідновиДІМ”, а у травні 2024 – програму “ГрінДІМ”.

Акцент в обговореннях був зроблений на можливості зміни підходу до роботи Фонду, аби він враховував реалії сьогодення та був дійсно ефективним інструментом. Оскільки з понад 2200 пошкоджених будинків лише близько чверті мають ОСББ, і відповідно існує потреба розширення кола можливих учасників програм.

Інформація і фото: Міністерство розвитку громад і територій України