• Головна /
  • ПРЕС-ЦЕНТР /
  • Новини /
  • Житлова реформа в Україні: спільна робота з європейськими партнерами

Житлова реформа в Україні: спільна робота з європейськими партнерами

31 березня у Києві відбувся воркшоп "Зміцнення житлових рішень в Україні: Спільний підхід". Захід організовано Міністерством розвитку громад та територій України спільно з Міжнародною організацією з міграції (МОМ), Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) за сприяння Німецького банку розвитку (KfW).

Представники державної влади України і міжнародні партнери обговорили перебіг і наступні кроки реформи житлової політики України. Були представлені результати програм забезпечення житлом внутрішньо переміщених громадян України. Ішлося і про можливості застосування європейського досвіду вирішення житлових питань.

У січні 2024 року МОМ та Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини через KfW організували захід, спрямований на обмін досвідом і створення нових шляхів співпраці у реформі житлового сектора в Україні.

Сьогоднішній воркшоп ґрунтувався на результатах цього заходу, а також засідань Секторальної робочої групи з питань житла, що відбулися у жовтні 2024 року і лютому 2025 року та були присвячені створенню системи доступного орендного житла для України.

Відкрила семінар заступник міністра розвитку громад і територій України Наталія Козловська. Житло залишається одним з головних напрямків роботи міністерства, зазначила вона. "Ми усвідомлюємо величезну потребу українців у цьому секторі, враховуючи масштаби руйнувань і той факт, що російські атаки, на жаль, не припиняються. У цьому контексті напрацювання єдиної візії відбудови житлового сектору є надважливим завданням. Спільно маємо розуміти, як ми рухаємося на цьому треку, особливо коли йдеться про забезпечення доступним житлом таких груп населення, як внутрішньо переміщені особи", - зазначила заступник міністра.

Вона подякувала міжнародним партнерам, зокрема Європейському інвестиційному банку, Світовому банку та німецьким колегам за стабільну підтримку сталих житлових рішень в Україні. "Разом ми виконали величезну роботу. Вірю, надалі зможемо реалізувати ще більше ініціатив", – зазначила Наталія Козловська.

З вітальними словами до учасників воркшопу звернулися державний секретар Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ)  Йохен Фласбарт, постійний координатор та координатор з гуманітарних питань в Україні Маттіас Шмале і Алессія Скіавон, голова представництва МОМ в Україні.

2 01 04

Закріпленню досягнутого прогресу і зміцненню співпраці щодо політики і рішень у сфері доступного житла, насамперед для ВПО, була присвячена панельна дискусія "Доступне житло в Україні: політики, виклики та рішення". У виступах Наталії Козловської, представника Генерального директорату Європейської комісії з питань розширення та Східного сусідства EU/DG ENEST Кшиштофа Ґерульського, Еллен Гамільтон (Світовий банк), заступника керівника відділу співробітництва Посольства Німеччини в Україні Мартіна Брайтмаєра і модератора Робочої групи з питань житлового законодавства Міністерства розвитку громад та територій Сергія Комнатного ішлося про концепції доступного житла, які знайдуть відображення у стратегії нової житлової політики в Україні відповідно до Плану відновлення України (Ukraine Facility Plan).

У межах сесії "Вирішення житлових потреб ВПО та постраждалого від війни населення в Україні: поточні програми, потреби та фінансування" прозвучали виступи голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Сергія Сухомлина, Гжегожа Гайди (офіс Європейського інвестиційного банку в Україні), Діани Бертьє (Банк розвитку Ради Європи), голови правління Держмолодьжитла Миколи Марчука, очільника Українського фонду соціальних інвестицій Андрія Лактіонова і представниці Громадського холдингу «Група впливу» Вікторії Золотухіної.

Фінансові інструменти і проєкти, спрямовані на підтримку постраждалого населення України (пільгове кредитування, грошова допомога, субсидії), які реалізуються за підтримки міжнародної спільноти, демонструють ефективність в контексті вирішення житлових питань ВПО, підкреслювалося у виступах.

Зокрема, Держмолодьжитло і банк KfW реалізують програму пільгового іпотечного кредитування «Житло для ВПО», яка пропонує найбільш вигідні для громадян умови. Понад 1000 родин уже придбали житло за цією програмою, 2025 року реалізація проєкту продовжиться завдяки фінансуванню від Банку розвитку Ради Європи в розмірі 50 млн євро.

Під час сесії " Інноваційні житлові рішення: будівництво та управління доступним житлом (ЄС та Україна)" виступили Кнут Хьоллер, Житлова ініціатива для Східної Європи (IWO), і Бент Мадсен, президент Housing Europe та генеральний директор Данської національної асоціації неприбуткових житлових компаній.

За результатами воркшопу сформульовані рекомендації щодо кроків у напрямку розробки спільного Плану дій для успішної реалізації житлової реформи в Україні.

Ключовими етапами на цьому шляху стануть:

- ухвалення та імплементація сталих, комплексних довгострокових рішень, які дадуть Україні змогу досягти прогресу у вирішенні житлових проблем соціально чутливих груп громадян, насамперед ВПО,

- продовження спільної роботи зацікавлених сторін задля створення нового житлового законодавства України, основою якого є проєкт закону "Про основні засади житлової політики", що закладає основи подальшої успішної реалізації житлових рішень,

- розробка Житлової стратегії як невід'ємної частини спільної роботи у сфері модернізації вітчизняної житлової політики.